Önceki Sonraki

Gölyazı Bursa

(1 Vote)

Gölyazı Köyü Bursa sınırları içinde, doğa ile tarihin bir arada bulunduğu eşsiz bir güzellik de Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı köyüdür.

Gölyazı Köyü Hakkında Bilgiler;

Tarihi Roma dönemine kadar giden bu köye pek çok turist ziyaret etmektedir. Üstelik bu yerde Roma döneminden kalan evleri de görebilmek son derece mümkündür. Köy, geçim kaynaklarını hem balıkçılık hem de zeytincilik ile geçirmekte ve tarih kokusunu içinize çekebileceğiniz nadide yerler arasında bulunmaktadır. Üstelik günümüz de Gölyazı Köyü Apollon Krallığının merkezi olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda köy de her sene aksatılmadan düzenlenen bir leylek şenliği de yapılmaktadır. 

Gölyazı Köyü Tarihi;

Tarih kokan bir belde olan Gölyazı, eski dönemlere kadar uzanan bir tarihi barındırmaktadır. Roma dönemin de Rumların yaşamış olduğu yerlerin başında yer alan Gölyazı Köyünün doğal güzellikleri sayesinde de M.Ö. 1. yy’da gelişen antik- kentin ise Hristiyan döneminde de fark edilerek önem gösterildiğinin altını çizelir. 

Osmanlı akınları sonrasın da 14. Yy da, doğal güzelliklerin adresi olan Gölyazı Köyüne ziyaret başlamıştır. Osmanlı dönemin de Gölyazı Köyünde yaşayan Türk halkı yaşamını sürdürebilmek adına ipek böcekçiliği, tarım ve balıkçılık yapmaktaydı. 

Köyde yerleşim halen, yaklaşık 800 m uzunluğundaki antik surların içindedir.
Üzerinde geleneksel konut mimarisi örnekleri görülebilen surlarda, yer yer kapılar ve kuleler bulunur. Bazı bölümlerde Roma, Bizans ve Osmanlı tarzı iç içe geçmiştir. İlkbaharda yükselen sular nedeniyle su içinde kalan ağaçlar, bu sularda süzülen ördekler, pelikanlar, her bahar evlerin çatılarında yuva yapan leylekler, Arnavut kaldırımlı dar ve temiz sokaklar ve güler yüzlü misafirperver köylüler; antik çağda Apolyont olarak bilinen bu köyün güzelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Tümüyle SİT alanı olan bölge, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen Aziz Panteleimon (bazı kaynaklara göre Hagias Georgias) Kilisesi ile de dikkati çeker.

Sokaklarda kapı önlerinde toplanıp bir yandan sohbet ederken bir yandan da kerevit ağı dokuyan kadınlara rastlayabilirsiniz.
Uluabat Gölü, Gölyazı köyünün tarlası gibidir: Kayıklarda eşleriyle birlikte balık avlayan kadınlar görebilirsiniz. Köy meydanında balık mezadı kurulur. Köyde kahvehaneler, fırın ve bakkal mevcuttur. 700 yaşını aşmış çınar ağacı da Gölyazı’nın en önemli anıtlarından biridir. Uluabat Gölü Bursa ile Karacabey arasında, Bursa-İzmir yolunun 5 km güneyinde, Bursa’ya 30 km uzaklıktadır.

Uluabat Gölü’ndeki adalardan en büyüğü olan Nailbey Adası’nda bulunan manastır, Bursa ve çevresinde, günümüze kadar gelebilen en eski manastırlardan biridir. 825 yılından önce yapıldığı tahmin edilen bu yapıda kaynaklara göre 7-8 keşiş yaşamıştır. Turna, kefal ve sazan gölden en çok çıkarılan balıklardır.

Gölyazı ve Uluabat köylerinden hareket eden kayıklarla gölde gezi yapabilirsiniz.

 

Askania - İznik Gölü

Artvin - Arhavi - Çifte Köprü

Artvin - Şavşat - Karagöl

Bursa Anadolu Evi - Fasıl